Перші сходинки...

Правильне харчування школярів

Щоб прищепити дитині здорові харчові звички, їх насамперед треба дотримуватися самим батькам. Адже відсутність у родині культури харчування і правил харчової поведінки є головною причиною не тільки дитячого ожиріння, а й інших проблем зі здоров’ям дитини, зокрема погіршення роботи ШКТ і виникнення алергії.

Дитина завжди повинна отримувати збалансоване харчування, в якому містяться всі необхідні для організму білки, жири, вуглеводи, мікроелементи, а також антиоксиданти, пре- і пробіотики. Меню має бути різноманітним, страви – свіжими, з натуральних продуктів. Насамперед усією сім’єю відмовтеся від покупки всіляких газованих і солодких напоїв. Також відмовтеся від вживання фастфуду, батончиків сумнівного походження та непотрібних кондитерських виробів у привабливих яскравих упаковках. Не відвідуйте ресторани з фастфудом із дитиною у вихідні дні. Перш за все тому, що у їх меню здебільшого страви з легкими вуглеводами, які насичують всього лише на 20-30 хвилин, не містять жодних корисних речовин і, навпаки, у складі мають велику кількість консервантів, що викликають всілякі алергічні реакції.
Ще більш небезпечним у складі фастфуду є глутамат натрію, або Е622, що має психотропну дію і не тільки з часом викликає залежність від подібної їжі, а й викликає неприязнь і незадоволеність натуральними продуктами. Всілякі спреди, яких так багато на прилавках магазинів (наприклад, шоколадна паста), здебільшого містять не тільки транс-жири, небезпечні для здоров’я, а й генномодифіковані композиції, що пригнічують функцію щитоподібної залози, знижують пам’ять дитини і порушують процес переходу короткочасної пам’яті в довготривалу.
Прийоми їжі повинні бути простими – не повинні містити більше 4 продуктів в один прийом їжі. Привчіть дитину до прийому першого сніданку вдома, в колі сім’ї. Каша на воді або молоці, хліб із сортів пшениці грубого помелу з вершковим маслом і шматочком сиру – прекрасне рішення! Добре додати до каші невелику жменю горіхів або сухофруктів. Вживання горіхів добре впливає на пам’ять дитини.
Не можна нехтувати вершковим маслом, оскільки це один із найважливіших продуктів у раціоні дитини, що оберігає її зір, сприяє активності розумової діяльності, покращує пам’ять. Якщо дитина не хоче їсти вранці кашу, запропонуйте їй спагеті, картоплю або оладки, куди добре додавати овочі (наприклад, кабачки або гарбуз). У будь-якому випадку, на сніданок повинні бути складні вуглеводи, що рівномірно розщеплюються протягом навчального процесу і так само рівномірно насичують організм дитини. Дітям потрібно більше вуглеводів, оскільки це енергія, адже діти значно рухливіші, ніж дорослі.
Із собою до школи неодмінно дайте дитині щось для перекусу. Нехай це будуть прості вуглеводи, які активізують мозок дитини. На одну з перерв підійдуть фрукти або ягоди. Якщо це яблука, то поріжте їх шматочками, апельсини розділіть на дольки. Фрукти покладіть у контейнер. Можна додати ягоди лохини, виноград, сливи. Словом, те, що любить дитина, і те, що зручно їсти на перерві.
Через кілька уроків можна знову зробити перекус. Маленька пляшечка фрешу, бутерброд із сиром або просто нарізаний пластинками чи кубиками сир, горішки і сухофрукти – все те, що дасть можливість зняти сонливість і легку втому. Намагайтеся не давати дитині складні продукти, з якими важко впоратися на перерві. Наприклад, сир із ложечкою, йогурт, сендвіч з безліччю інгредієнтів.
Добре в контейнер класти маленькі канапе. Вони естетичні, викликають радість у дитини і апетит та зручні при вживанні. Щоб додатково підживити мозок школяра енергією, загорніть дитині з собою пластинку шоколаду з вмістом какао від 70 %.
Обід дитини повинен проходити в школі чи вдома і, в ідеалі, містити класичну першу і другу страву. Але якщо дитина не їсть перших страв, не змушуйте її це робити. Неодмінно давайте злегка підсушений хліб (до 30-50 г) і пам’ятайте, що саме дитині підходить поєднання складних вуглеводів із білком тваринного походження. Наприклад, гуляш із рисом і котлета з картоплею.
Полудень – той час, коли дитина приходить додому після школи або вже після гуртків. Можна дати фрукти, ягоди, сир, йогурт. Прекрасним продуктом для дитини є смузі, до складу якого входять свіжий кисломолочний продукт, сир і ягоди. Подібне поєднання продуктів діти дуже люблять. Це дуже корисно, адже продукт містить дружні бактерії, що покращують імунітет.
Ідеальний час для вечері дитини – 18:00 або 19:00. Вона повинна бути простою, обов’язково містити тваринний білок, наприклад, нежирний шматок курки, індички, кролика й овочі, приготовані на пару, на грилі, в мультиварці.
Перед сном дитина може випити склянку молока, свіжої ряжанки або кисляку. Якщо дитина не любить молочні продукти, можна дати не надто солодкий фрукт, наприклад, яблуко. Не перевантажуйте шлунок дитини у вечірні години. Здоровий повноцінний сон – важлива умова для підтримки хорошої імунної відповіді. Дайте дитині можливість раніше лягти спати.
Постарайтеся дотримуватись принципів здорового харчування і не тримайте в холодильнику ті продукти, які не будуть корисні дитині. І не забувайте привчати  пити воду. Самі будьте для дитини  хорошим прикладом.

За матеріалами svit24.net