Перші сходинки...

Щоб у вашої дитини були гарні зуби

Гарні зуби — запорука здоров'я. Цю стару істину хочеться повторити, тому що стан зубів впливає на здоров'я, настрій, поведінку дитини і дорослої людини. Приємно бачити, як перетворює людину зі звичайною зовнішністю сліпучий ряд красивих зубів. І, навпаки, неприємне враження залишає лю­дина з некрасивими зубами. Хвороб зубів небагато, але вони вимагають великої уваги батьків, які повинні вчасно пока­зувати дитину зубному лікареві.

Найпоширенішою хворобою зубів є карієс — руйнування зуба з утворенням у ньому порожнини. При цьому виникає біль від прийому холодної чи гарячої, кислої чи солоної їжі. Якщо такий зуб не запломбувати на початку захворювання, то руйнування зуба продовжується і з'являється нестерпний біль, тому що всередині зуба розвивається складний запаль­ний процес з ураженням зубного нерва. Дійшовши до кореня, запалення переходить на кістку щелепи, викликаючи запа­лення окістя або утворення гнійника біля верхівки зубного кореня, відкіля гній потрапляє під ясна. Так утворюється флюс з наступним проникненням гною через свищ у ротову порож­нину .

Не завжди гній, який утворився в зубі, проходить такий шлях. При несприятливому протіканні запалення переходить на слизову оболонку придаткових пазух носа, на мигдалини, органи слуху і зору, викликаючи гайморит, тонзиліт, отит та інші хвороби. Крім того, током крові мікроби з хворого зуба переносяться в будь-яку частину тіла, і можуть розвитися гнійний менінгіт, абсцес мозку, запалення підшлункової за­лози і навіть сепсис (зараження крові).

Каріозні зуби, як і інші осередки хронічного запалення, можуть бути причиною розвитку ревматизму, бронхіальної астми, хвороб нирок. Але особливо шкідливий вплив вони справляють на органи травлення. При наявності каріозних зубів їжа потрапляє в шлунок недостатньо пережованою і мало просоченою слиною. Така їжа механічно подразнює стінку шлунка, повільніше перетравлюється в ньому і може викли­кати неприємні відчуття. Застій шлункового вмісту різко змінює подальший процес просування і травлення їжі. Вини­кають хронічні гастрити, спастичні стани кишечника, які суп­роводжуються болями в животі, запорами та ін.

Коли виникає карієс зубів у дітей? Як правило, карієс спо­стерігається в дітей старше 2—3 років. Приблизно з 10—12-річного віку, коли молочні зуби повністю заміняються, захворю­ваність карієсом знову зростає.

Причини карієсу досить численні і різноманітні. Поширеність його залежить від природно-кліматичних умов, вмісту міне­ральних солей у повітрі, ґрунті і воді, від характеру харчу­вання і, звичайно ж, від догляду за зубами. Карієс особливо широко розповсюджений там, де питна вода і їжа містять мало фтору.

Безпосередньою причиною карієсу зубів є гниття залишків їжі, яка застряє між зубами. У результаті гнильного бродіння залишків їжі в дітей виникає неприємний запах з рота і почи­нається руйнування зубів (карієс).

Розвитку карієсу зубів сприяють різні відхилення від нор­мального положення щелеп і зубного ряду. Найчастішою де­формацією є прогнатія, при якій виступає вперед верхня ще­лепа, верхня губа не покриває зубів, щелепа немов би здав­лена з боків, рот постійно відкритий. Ця деформація прикусу є наслідком уродженої схильності або тяжких проявів рахіту і звички смоктати пальці. При поганому стані носоглотки, коли утруднюється подих через ніс, у дитини рот постійно відкри­тий і щелепа відвисає, що також призводить до деформації прикусу з відставанням розвитку щелеп.

Якщо в дитини розвиток щелепи відстає настільки, що постійні зуби не знаходять місця, щоб розташуватися пра­вильно зімкнутим рядом один біля одного, то виходить такий сильний зсув, що деякі корінні зуби розташовуються зовсім осторонь від зімкнутого ряду інших зубів, а різці покрива­ють один одного на зразок черепиці. Внаслідок цього утво­рюється багато затишних містечок, куди залишки їжі заби­ваються так щільно, що їх не можна видалити ніякою щіткою. При такому розташуванні зуби передчасно руйнуються, піддаючись процесу гниття. Першими уражаються корінні молочні зуби. Через біль при жуванні хворими зубами дити­на перестає користуватися ними і ковтає погано пережовану їжу. У свою чергу карієс молочних зубів викликає руйнуван­ня постійних зубів.

У дітей з каріозними зубами часто відзначається не­уважність, нестійкість настрою, підвищена стомлюваність, що заважає їм учитися, і далі — астенія (фізична й нервово- психічна слабість).

Як же зберегти зуби дитини здоровими? Безліч причин, які викликають ураження зубів або сприяють цьому, значно ускладнюють профілактику.

Дітям потрібно давати тверду їжу, щоб для її розжову­вання потрібна була значна робота зубів і щелеп по обидва боки. Не намагайтеся годувати дітей, які мають молочні зуби, протертою їжею. Нехай гризуть яблука, груші, моркву. Це дуже корисно. Енергійне жування підсилює не тільки відділен­ня слини, але й приток крові до щелеп. При цьому щелепи розвиваються нормально, і постійні зуби розташовуються рівними рядами.

Правильне співвідношення в їжі білків, жирів, вуглеводів і мінеральних солей забезпечує нормальний ріст усього орга­нізму, ріст кісток і розвиток зубів.

Яка ж їжа найбільш шкідлива для зубів? З цього питання думки фахівців розходяться. Одні вважають, що найчастіше викликає руйнування зубів їжа, багата вуглеводами, тобто крохмаль, цукор, цукерки, кондитерські вироби і всі борош­няні страви. Інші думають, що ніяка їжа не шкідлива для зубів, шкідливо тільки гниття залишків їжі. Тому перші не рекомендують давати дітям солодощі, інші дозволяють їх, але з дотриманням догляду за зубами після солодкої страви. Більш раціональна, мабуть, друга рекомендація, тому що дуже важко вберегти дитину від уживання солодощів.

Важливо вчасно почати догляд за ротовою порожниною і зубами дитини. При цьому батькам треба пам'ятати, що дог­ляд за молочними зубами і їхнє збереження неушкодженими до появи постійних зубів так само необхідні, як і догляд за постійними зубами. Тому, як тільки в дитини з'явилися мо­лочні зуби, слід після кожної годівлі давати кип'ячену воду, а більш старших дітей привчати полоскати рот після кожного прийому їжі. У 3-річному віці подаруйте дитині зубну щітку і привчайте чистити зуби вранці і обов'язково ввечері перед сном.

Чищення зубів повинне виконуватися так: спочатку треба ретельно прополоскати рот водою кімнатної температури, потім на змочену водою зубну щітку взяти небагато дитячого зубного порошку або дитячої пасти і чистити при зімкнених зубах передні і бічні поверхні зубів, при цьому щітка повинна рухатися знизу вгору і назад. Після цього малюк повинен відкрити рот і чистити жувальну і внутрішню поверхню зубів. Закінчують чищення зубів ретельним полосканням водою доти, поки (кілька разів) не залишиться часток порошку або пасти. При чищенні зубів не слід жаліти ясна, якщо навіть вони трохи кровоточать.

Дітей старшого дошкільного віку і школярів треба навчати прийомам масажу ясен: пальцем руки, вимитої з милом, ма­сажують рухами зверху вниз для верхньої щелепи, а для нижньої щелепи — рухами знизу вгору. Рухи пальця повинні поєднуватися з невеликим тиском на щелепу. Масаж ясен дуже корисний для зубів. Недарма говорять: «Де здорові ясна, там і здорові зуби».

Однак чищення зубів і масаж ясен не рятують від непра­вильного розташування зубів і деформації щелеп. їх можна виправити тільки за допомогою апаратів, які стоматолог-ор- тодонт підбирає індивідуально кожній дитині з урахуванням форми обличчя і деформації щелепи або зубів. Поряд з цим призначається спеціальна гімнастика для жувальних м'язів. Завдання батьків полягає в тому, щоб вчасно звернутися до лікаря і постійно стежити за тим, щоб дитина виконувала всі поради лікаря. При своєчасному зверненні до лікаря і ретель­ному виконанні його порад вдається виправити складні де­формації щелеп і неправильне положення зубів.

Зрозуміло, всі ортодонтичні методи лікування не виклю­чають більш ретельного догляду за ротовою порожниною. Важ­ливо усунути хвороби, які викликають ускладнене дихання через ніс, і не допускати поганих звичок.

Батьки повинні знати, що санація зубів систематично про­водиться в школах, і зв'язок зі шкільним лікарем і стоматоло­гом повинен бути постійним. Таким чином, батьки багато мо­жуть зробити для того, щоб у дитини були здорові і красиві зуби.

За матеріалами "Сучасної енциклопедії виховання"